Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
štvrtok, 13. jún 2024
pondelok, 03 jún 2024 13:46

Vesmír je náš svet

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Hvezdáreň a planetárium v Prešove je špecializované kultúrno-osvetové zariadenie, ktorého cieľom je šírenie poznatkov astronómie a príbuzných vied medzi širokou verejnosťou.

Korene astronómie v Prešove siahajú do 16. storočia. V r. 1948 bola v budove vodárenskej veže otvorená prvá ľudová hvezdáreň na Slovensku a v r. 1984 bolo pri hvezdárni otvorené planetárium. V súčasnosti si návštevníci hvezdárne a planetária môžu vybrať programy v rôznych kategóriách.

28. mája 2024 sa 44 žiakov 1. a 2. roč. zúčastnilo exkurzie do Hvezdárne a planetária v Prešove. Podstatou planetária je prístroj-projektor, ktorý umožňuje ukázať oblohu tak, ako vyzerá v ľubovoľnej zemepisnej šírke a v ľubovoľnom čase. Usadili sme sa v pohodlných kreslách a ocitli sa v náručí hviezdnej oblohy. Spoločne sme hľadali najznámejšie súhvezdia, vypočuli si pritom niekoľko antických mýtických príbehov. Zaujímavá bola ukážka oblohy pozorovateľnej zo severného pólu, z rovníka a z južného pólu. Názorne nám boli vysvetlené: striedanie dňa a noci, výška Slnka napoludnie v priebehu striedajúcich sa ročných období, príčina vzniku fáz Mesiaca a jeho rotácia. V závere programu sme pozorovali zdanlivý pohyb najjasnejších planét po oblohe.

Čítané 159 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill