Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
utorok, 20. apríl 2021
nedeľa, 01 október 2017 22:06

Naša odborná stáž je na konci, ale ešte niečo o Alzheimerovej demencii

Napísal(a) Petra Basarabová, ZA IV.A
Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)

V túžobne očakávané ráno našej stáže nás zobudilo krásne slnečné počasie. Tešili sme sa na zajtrajšiu cestu domov a tak nám prax rýchlejšie ubiehala.


V domove pre seniorov Koutkova sme sa celé dva týždne zameriavali na klientov s Alzheimerovou demenciou. Alzheimerova demencia je degeneratívne ochorenie mozgu, prejavujúce sa úbytkom kognitívnych funkcií (pamäť, myslenie a intelekt). Ide o súbor príznakov, ktoré postupne vedú k degradácii duševných a fyzických schopností človeka. Úroveň demencie sa zisťuje testom kognitívnym funkcií (Mini Mental State Examination), ktorý máte možnosť vidieť na obrázku. Príznakom tejto demencie môže byť napríklad zhoršovanie pamäti, časté opakovanie otázok, časté zmeny nálad, ukladanie vecí na nesprávne miesta a neschopnosť ich potom nájsť, časová dezorientácia. U týchto klientov sa používajú stručne formulované vety, ktoré treba často opakovať. Všade majú bezpečnostné uzamykanie dverí a skriniek, aby sa klienti nestratili resp. si neublížili. Majú zvýšený príjem potravy kvôli tomu, že táto choroba je energeticky náročná a pri rozvinutí ochorenia klienti chudnú až kachektizujú, preto sa im podáva doplnková strava- Nutridrinky. Tak ako strava, aj pitný režim musí byť nutne dodržiavaný, pretože títo klienti sú ohrození dehydratáciou, lebo nepociťujú smäd. Na udržanie a zlepšenie psychického a fyzického stavu klienta treba dodávať potrebné dávky fyzickej aktivity činnosťami ako sú napríklad: trénovanie pamäti, terapeutické techniky (maľba, vyšívanie, pletenie košíkov, modelovanie, navliekanie goráliek), canisterapia, športové činnosti, spoločenské programy, hudobné programy, narodeninové oslavy klientov, náboženské programy. My sme si mohli dnes s nimi zahrať hru Bingo a musíme sa priznať, vôbec to nebolo také jednoduché, ako sa zdá. Je tu dôležitý fyzický kontakt ako je napríklad iniciálny dotyk a využívanie bazálne stimulujúcej starostlivosti u klientov s poruchou kognitívnych funkcií. Pri práci s klientmi sa využívajú terapeutické bábiky, ktoré pomáhajú k úspešnej práci s klientom trpiacim rôznymi formami demencie. Tieto bábiky pripomínajú do istej miery skutočné deti a pozitívne stimulujú zmyslové orgány klienta. Majú špeciálne vyvážené časti tela, aby sa mohli lepšie objímať, starať sa o ne alebo posadiť. Výraz tváre bábiky je zámerne neutrálny, ale napriek tomu navodzuje kladné emócie. Práca s terapeutickými bábikami oživuje spomienky na produktívne obdobie života, v ktorej sa klient cíti potrebný, dôležitý či milovaný. Sestra zisťuje informácie o klientovi od narodenia až po súčasnosť a tým vytvára biografickú knihu klienta. Má 4 časti: titulná strana, teoretická časť, praktická časť a prílohy. Táto kniha slúži na lepšie poznanie a pochopenie klienta a tým mu môžeme poskytnúť individuálnu starostlivosť. Normalitu klienta dokážeme vyčítať z klientovej biografie. Čím viac sa priblížime klientovi s našou štruktúrou starostlivosti, tým viac znížime množstvo konfliktných a psychicky náročných situácií, ktoré následne vedú k prehĺbeniu regresie a dezorientácie.
Spoznali sme aj klienta s roztrúsenou sklerózou multiplex, ktorý používa moderný inteligentný prístroj MouthMouse (ústna myš), určený pre klientov s ťažkým telesným hendikepom( klient je schopný len ústnej komunikácie, lebo trpí kvadruplégiou- má úplne ochrnuté všetky štyri končatiny).Tento prístroj je klientom k dispozícií od roku 2014 a cena tohto prístroja sa pohybuje okolo 3 tisíc eur. Napríklad tento klient ovláda prístroj MouthMouse ústami a dychom tieto zariadenia: televízor, ventilátor, notebook, mobilný telefón, svetlo a signalizačné zariadenie. Jeho pozitívny pohľad na život je obdivuhodný a s jeho súhlasom uverejňujeme aj spoločné fotografie. Posledný deň sme zavŕšili bowlingovým turnajom, ktorý vyhrala naša pani učiteľka v tesnom súboji so Zuzkou. Z tejto stáže si odnášame nielen mnoho odborných vedomostí a zručností, ale aj veľa krásnych zážitkov a spomienok, ktoré budú v nás ešte dlho rezonovať. Ďakujeme vedeniu školy za takúto nezabudnuteľnú príležitosť.
Dovidenia Třebíč.

Čítané 2561 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.