Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
sobota, 23. september 2023
utorok, 02 október 2018 12:04

Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

V septembri si žiaci 3. ročníka pripomenuli Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme. Prvýkrát bol tento deň slávený 9. septembra 1999.

V mnohých krajinách sú realizované zdravotno-výchovné aktivity zamerané na zvyšovanie informovanosti o negatívnych dôsledkoch užívania alkoholu v tehotenstve, dokonca niekde 9. 9. o 9.09 hod. zvonia zvony. Deviatka v dátume nie je náhodná Symbolizuje deväť mesiacov tehotenstva, počas ktorých sa budúce mamičky majú zdržiavať užívania alkoholu. 

Prednáška spojená s besedou mala za cieľ zvýšiť informovanosť o rizikách vzniku fetálneho alkoholového syndrómu (FAS). FAS je súbor príznakov u novorodenca, ktoré vznikli počas tehotenstva následkom nadmerného pitia alkoholu u matky, pričom sa niektoré z negatívnych prejavov objavia až v neskoršom veku. FAS sa prejavuje poruchami rastu a výživy plodu, poruchami funkcie CNS, typickými telesnými zmenami. Medzi nepriaznivé následky patrí zvýšené riziko potratu, predčasného pôrodu i syndrómu náhleho úmrtia detí (SIDS). Je dôležité si uvedomiť, že nie je známe bezpečné množstvo alkoholu, ktoré môže žena počas tehotenstva konzumovať, ani to, že škodlivé môžu byť všetky druhy alkoholu. Organizmus gravidnej ženy je citlivejší na alkohol. Po 15 minútach po požití alkoholu má plod v krvi rovnakú hladinu ako matka. Ak žena holduje alkoholu, dieťa sa už v jej tele stáva „pijanom“.
Žiaci si odniesli veľa nových informácií o rizikách, prevencii, následkoch i možnostiach prípadnej pomoci pre ženy. Ďakujeme Mgr. Kožinovej z RÚVZ v Humennom za zaujímavú prednášku.

 

Čítané 2926 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.