Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
utorok, 11. august 2020
streda, 18 september 2019 10:20

Chirurgické oddelenie

Napísal(a) Martina Piatáková, ZA IV.B
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Odbornú prax v priebehu troch týždňoch vykonávam na chirurgickom oddelení 3, v pavilóne C Mestskej nemocnice Třebíč.

Chirurgia 3 sa nachádza na 3.poschodí spolu aj s ortopédiou. Ortopédia je samostatný chirurgický odbor, zaoberajúci sa chirurgiou pohybového systému, zaberajúci širokú škálu výkonov. Chirurgia zabezpečuje komplexnú starostlivosť o pacientov, ktorí potrebujú chirurgickú liečbu. Oddelenie je rozdelené na ambulantnú a lôžkovú časť. Lôžkový úsek sa delí na septickú, aseptickú, traumatologickú časť a jednotku intenzívnej starostlivosti.
Na JIS sú hospitalizovaní pacienti po ťažkých operáciách alebo s vážnymi ochoreniami, ktoré vyžadujú špecializovanú starostlivosť.
Ambulantnú časť tvorí chirurgická ambulancia, zákrokové sály, urgentný príjem, odborné ambulancie, ako mamárna poradňa, traumatologická, chirurgická, urologická ambulancia a iné.
Oddelenie tvoria komplementy (pracovňa sestier, vyšetrovňa, sklad, čistiaca miestnosť, denná miestnosť pre sestry) a izby pre pacientov. Izby sú jedno- až trojlôžkové. Kapacita oddelenia je 33 lôžok. Vybavenie izby je štandardné, podobne ako u nás. Na izbách sú polohovateľné postele s hrazdičkou, signalizačné zariadenia, nočné stolíky, jedálenské stolíky, skrine na šaty, televízory, kúpeľne spolu s toaletami a infekčnými odpadkovými košmi.
Starostlivosť o pacienta zabezpečujú plne kvalifikovaní lekári so špecializáciou v chirurgii, traumatológii, ortopédii alebo v špecializačnej príprave, zdravotné sestry s vyšším odborným vzdelaním, stredoškolským, vysokoškolským vzdelaním prvého a druhého stupňa, ďalej zdravotnícky asistenti a pomocný personál.
Operačné zákroky tohto oddelenia sú napríklad: operačné riešenie zlomenín, amputácie končatín, operácie kŕčových žíl dolných končatín – varixy, operácie žlčníka (laparoskopicky a klasicky), operácie slepého čreva, kolonoskopia a zavedenie centrálneho venózneho katétra.
Operačné výkony sa realizujú podľa akútnosti zdravotného stavu pacienta. Akútne stavy si vyžadujú okamžitý zákrok, plánované operačné výkony potrebujú dôkladnú predoperačnú prípravu. V rámci predoperačnej prípravy sa realizuje premedikácia, vysoká bandáž dolných končatín, príprava operačného poľa, dezinfekcia pupka, meranie fyziologických funkcií(FF). K predoperačnej príprave patria RTG či USG výsledky vyšetrení. Po menších operáciach pacient dospáva na svojej izbe . Po väčších operáciach dospáva na dospávacej izbe. Pooperačná starostlivosť je taká istá ako aj u nás. Sledujú sa fyziologické funkcie pacienta, saturácia kyslíka, vedomie, bolesť, kontrolujú sa drény či samotné rany. V prípade, ak pacient nie je stabilný, prekladajú ho na JIS alebo ARO.

Čítané 822 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.