Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
sobota, 23. september 2023
piatok, 29 november 2019 09:28

Svetový deň diabetu – 14. november

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické metabolické ochorenie spôsobené nedostatkom inzulínu, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi a poruchou metabolizmu sacharidov. 14. november 2019, venovaný téme Rodina a diabetes, upriamuje pozornosť na toto závažné ochorenie, ktoré sa významnou mierou podieľa na chorobnosti, invalidite a úmrtnosti.

Hlavným cieľom dňa je zvýšiť povedomie o ochorení, o jeho príznakoch, príčinách, diagnostike, liečbe a prevencii. aj u zatiaľ zdravej populácie, nakoľko počet chorých na cukrovku stále stúpa. Mnohí z nás, či už v rodine alebo vo svojom blízkom okolí, poznajú niekoho, kto má s ochorením osobnú skúsenosť. Preto je dôležité podporiť úlohu rodiny v manažmente, starostlivosti, prevencii a vzdelávaní o diabete.

Na vyučovaní teoretických a praktických predmetov venujeme tejto problematike veľkú pozornosť. Preto sme si tento deň pripomenuli besedou pre žiakov 3. ročníka, v spolupráci s RÚVZ v Humennom. Mgr. Kožinová oboznámila žiakov s komplikáciami ochorenia a faktormi životného štýlu, ktoré majú negatívny vplyv na vznik a rozvoj ochorenia. Práve na riziká vyplývajúce z nezdravého spôsobu života poukazujú odborníci v súvislosti s narastaním počtu pacientov s cukrovkou.

Čítané 2212 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.