Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
streda, 30. september 2020
utorok, 18 september 2018 22:12

Multiodborová JIS

Napísal(a) Vanesa Kolinčáková, ZA IV.B
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Interné oddelenie poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom s ochoreniami vnútorných orgánov, ktoré si nevyžadujú chirurgickú liečbu. Súčasťou tohto oddelenia je multiodborová jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS). Na tomto pracovisku vykonávam svoju odbornú prax počas výmennej stáže.

Jednotka intenzívnej starostlivosti poskytuje pacientom intenzívnu starostlivosť. Sú tu hospitalizovaní pacienti so zlyhávaním životne dôležitých funkcií organizmu, čiže so zlyhávaním srdca a krvného obehu, ťažké poruchy srdcového rytmu, zlyhávanie spontánneho dýchania, poruchy vnútorného prostredia pacienta. Pracujú tu vysoko trénovaní lekári a sestry, ktorí sa špecializujú na starostlivosť o vážne chorých pacientov. Podľa pravidelného harmonogramu navštevuje oddelenie rehabilitačný pracovník, ktorý vykonáva základné rehabilitačné postupy a aktivizáciu klientov podľa zdravotného stavu. 

Pacienti si vyžadujú trvalý monitoring týchto funkcií a mnohokrát aj zavedenie rôznych invazívnych postupov, ktoré podporia resp. nahradia zlyhané životné funkcie, zavedenie dialyzačných katétrov pri zlyhávaní obličiek a napojenie na hemodialyzačný prístroj, zavedenie centrálnych venóznych katétrov na podávanie parenterálnej výživy, úprava srdcového rytmu elektrickým výbojom a pod.
Oddelenie má kapacitu 12 lôžok. 8 lôžok je určených pre pacientov interného oddelenia a 4 lôžka pre neurologických pacientov. Boxy pre pacientov sú buď jedno alebo dvojlôžkové. Centrála sestier sa nachádza uprostred ošetrovacej jednotky, čo okrem iného umožňuje aj vizuálny kontakt sestry s pacientmi. Zároveň sa tam aj nachádza monitor, na ktorom sú zobrazené vitálne hodnoty všetkých pacientov. Prípadné odchýlky sú sprevádzané vizuálnym aj akustickým alarmom.
Box pre pacienta tvorí polohovateľné lôžko, monitorovacia technika, infúzne pumpy a dávkovače, centrálny rozvod kyslíka, kôš na infekčný odpad, vozík na hygienickú starostlivosť, signalizačné zariadenie.
Medzi najčastejšie výkony, s ktorými som sa počas odbornej stáže stretla, patria napríklad aplikácia liekov parenterálne, per os, na kožu, starostlivosť o nasogastrickú sondu, odber kapilárnej krvi, monitorovanie saturácie kyslíka, fyziologických funkcií, príprava infúznych roztokov, hygienická starostlivosť, podávanie stravy, príjem a výdaj tekutín, zhotovovanie EKG záznamu.
Na oddelení sa mi veľmi páči. Moje prvotné obavy sa zmiernili tým, že ma sprevádzala žiačka zo VOŠ a SŠ veterinární, zemědělská a zdravotnícka škola Třebíč. Personál je veľmi príjemný a ústretový. Ochotne mi všetko vysvetľujú a v plnej miere mi umožnili začleniť sa do tých tímu.
Doteraz som sa naučila manipulovať s infúznymi pumpami a dávkovačmi liekov, napájať pacienta na monitoring vitálnych funkcií, manipulácia s odsávačkou a mnoho iného. Mala som možnosť vidieť kardioverziu, čo znamená úprava srdcového rytmu elektrickým výbojom.
Som rada, že mám možnosť pracovať na tomto oddelení.

Čítané 2383 krát
Viac z tejto kategórie: « V koži laboranta Stovežatá Praha »

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.