Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
streda, 30. september 2020
štvrtok, 20 september 2018 10:46

Ortopedické oddelenie

Napísal(a) Nikoleta Záborská, ZA IV.A
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

V rámci odbornej stáže praxujem na ortopedickom oddelení. Vybrala som si to preto, lebo som chcela vidieť a spoznať prácu na tomto oddelení. 

Ortopédia je samostatný chirurgický odbor, zaoberajúci sa chirurgiou pohybového systému, ktorý predstavuje širokú škálu výkonov od korekcie vrodených chýb, degeneratívnych ochorení, až po traumatické poškodenia pohybovej sústavy. Ortopedické oddelenie se nachádza v pavilóne C. Lôžková časť sa skladá zo štandardného oddelenia s 27 lôžkami. Na ortopedickom oddelení a na ortopedických ambulanciách sa o pacientov stará 38 členný personál. Pracovnú činnosť v odbore ortopédia zabezpečujú zdravotnícki pracovníci s požadovaným stupňom vzdelania. Pracuje tam primár oddelenia, vrchná sestra, sestry, rehabilitačná sestra a sanitárky.

Oddelenie tvoria izby pre pacientov a komplementy (pracovňa sestier, vyšetrovne, sklady, dekontaminačná miestnosť). Izby sú trojlôžkové, dvojlôžkové alebo jednolôžkové. Izby pacientov sú vybavené polohovateľnými posteľami, hrazdičkou, nočným stolíkom, skriňou na oblečenie, košom na infekčný odpad, televízorom a signalizačným zariadením.
Na oddelení sa realizuje operačná a konzervatívna liečba. Operačné výkony sa realizujú na dvoch operačných sálach určených výhradne pre operácie kostí.
Najčastejšie sa tu vykonávajú operácie: náhrada umelého kĺbu (bedro, rameno, koleno, kĺby ruky),
artroskopické vyšetrenie kĺbu a operácie Achillovej šľachy. Predoperačnú starostlivosť zahŕňa oboznámenie pacienta s výkonom, holenie operačného poľa, sprchovanie , naloženie bandáže.
Následná pooperačná starostlivosť záleží od zdravotného stavu pacienta. Sestra sleduje fyziologické funkcie pacienta v pravidelných intervaloch. Dôležitá je kontrola operačnej rany a taktiež sa sleduje bolesť pacienta, ktorú je potrebné pravidelne hodnotiť a zisťovať faktory, ktoré bolesť ovplyvňujú.
Medzi najčastejšie výkony, s ktorými som sa počas odbornej stáže stretla sú napríklad meranie fyziologických funkcií, odber venóznej krvi, aplikácia subkutánnych injekcií, nakladanie bandáže, predoperačná príprava, transport pacientov na operačné sály, preväzy aseptických rán..
Na tomto oddelení sa mi veľmi páči. Personál je veľmi milý, nápomocný a trpezlivý. Ochotne mi ukázali priestory oddelenia a prevádzku oddelenia.
Mala som možnosť si vyskúšať S-Monovettový spôsob odberu krvi, ktorý som zvládla bez akýkoľvek problémov.
Dúfam že svoje nadobudnuté vedomosti a praktické zručnosti využijem pri ďalšom štúdiu aj praxi.

Čítané 2214 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.