Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
utorok, 11. august 2020
nedeľa, 14 október 2018 20:08

Ako v rozprávke alebo aké to bolo byť šľachticom na stredovekom hrade?

Napísal(a) Natália Žáková, ZA IV.A
Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)

Príjemné teplé počasie. Krátka cesta autobusom. Čarovná panoráma jesennej prírody s týčiacim sa stredovekým kamenným hradom na žulovom kopci. To všetko si pre nás pripravil víkendový výlet do neďalekého mestečka Loket v okrese Sokolov s rovnomenným hradom.

Názov hradu a mesta Loket je odvodený od tvaru rieky Ohře, ktorý v zákrute pripomína ohnutú ruku v lakti. Kráľovský hrad stojí už vyše 800 rokov, bol postavený okolo druhej polovice 12. storočia kráľom Vladislavom II. a patrí medzi najstaršie kamenné hrady v Česku. Po roku 1989 bol sprístupnený verejnosti. V uliciach mesta je počuť rôzne svetové jazyky. Turisti túto pamiatku veľmi radi vyhľadávajú. Hrad je známy aj tým, že jeho priestory s obľubou využívajú domáci i zahraniční filmári na dobové scény.

Počas prehliadkovej trasy sme mali možnosť vidieť celý hrad. Začali sme návštevou loketskej zbierky zbraní a brnení. Vedľa expozície vzácnych minerálov sme mohli vidieť legendárny loketský meteorit. Pred rozrezaním mal 107 kg a má zaujímavý zaoblený tvar podobný konskej hlave. Pokračovali sme do hradnej veže, odkiaľ bol krásny výhľad na celé okolie. V podzemí hradnej veže sa schovával drak, ktorý chránil vojakov a vežu. Dnes tam turisti hádžu mince, aby sa im splnili ich tajné želenia. Aj my sme mali svoje priania. Narazili sme i na väzenské kobky, v ktorých bola expozícia stredovekých mučiarní a väzení. Pohyblivé figuríny, mučiace nástroje i autentické výkriky a stony dotvárali atmosféru podzemného väzenia. Pred nami sa odohrávali obrazy ako sa kedysi trestali vraždy, cudzoložstvo, krádež a vlastizrada. Vedľa mučiarni po drevených točiacich sa schodoch sme nahliadli do rotundy, kde sa nachádzala kaplnka. Naše kroky viedli i obradnej siene s oltárom. Každá žena tuží aspoň na chvíľu stať sa kráľovnou, na niekoľko sekúnd som si práve tu predstavila, aké by to bolo. Veľmi cennou je na hrade expozícia porcelánu z 19. až 20. storočia. Bol vyrobený v okolitých porcelánkach i v karlovarskej sklárni Moser. Bola som prekvapená v akom dokonalom stave sa všetky exponáty zachovali. Zaujímavá bola aj zbierka ručne maľovaných porcelánových hlavičiek dýmok, z ktorými fajčili šľachtici. V celom hrade sú unikátne gotické nástenné maľby.
Po prehliadke hradu sme sa prešli ulicami mesta Loket. Objavili sme aj stĺp najsvätejšej Trojice. Po malebnom brehu rieky Ohře sme sa dostali na nádražie, odkiaľ sme sa vlakom dopravili späť do Karlových Varov.

Čítané 1985 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.