Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
utorok, 11. august 2020
streda, 17 október 2018 16:30

Príbeh v celom svete obdivovaného krištáľu

Napísal(a) Natália Žáková, ZA IV. A
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

 

Byť v Karlových Varoch nevyhnutne znamená spoznať históriu výroby sklárskych skvostov, ktoré sú známe v celom svete. Dnes sme navštívili Sklárske múzeum i sklársku hutu Moser v Karlových Varoch. 

Pred viac ako 160 rokmi vdýchol nadaný český rytec Ludwig Moser život krištáľu Moser a okúzlil ním celý svet. Od začiatku pracoval s tradičnými technológiami výroby skla. Jeho talent a umenie dali výrobkom jedinečnosť a krásu. Sláva Sklárni Moser je založená na remeselnom umení majstrov sklárov, brusičov, maliarov a rytcov. Byť majstrom v tejto sklárni znamená byť svetovo uznávaným odborníkom vo svojej profesii. V sklárni Moser sa využíva výlučne bezolovnatý krištáľ, ktorý je priezračný a veľmi kvalitný. Pri výrobe sa môže miešať s veľmi kvalitnými farbami, ktoré vychádzajú z farieb drahokamov. Každý výrobok je výsledkom ručnej práce.

Priamo vo výrobe sme sa mohli na 30 minút stať svedkom práce majstrov. Z pece sa sklárskou tyčou naberie gulička skloviny, ktorú sklár pri teplote 1300 ˚ C formuje a následne vloží a vyfúkava do ručne vydlabanej drevenej formy do podoby jedinečných tvarov. Výrobky sa ďalej chladia, zdobia, leštia. Do skla sa môžu vyryť rôzne obrazy. Výroba jedného kusa tak môže trvať mesiace. Videli sme výrobu jednoduchých bielych čaší, pohárov až po desiatky vážiaci výrobok z farbenej skloviny.
Kolekcie výrobkov z tejto firmy vlastnia mnohé významné osobnosti. Firma Moser získala za svoje výrobky veľa prestížnych ocenení. Zážitok z obrovského tepla, majstrovstva sklárov i exponátov vystavených v múzeu v nás zanechali hlboké dojmy a obdiv.

 

Čítané 1918 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.