Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
štvrtok, 04. jún 2020
piatok, 07 jún 2019 20:14

Nefrologické a Hemodialyzačné centrum

Napísal(a) Tamara Džuganová, ZA III.A
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

Opäť sme o niečo múdrejší vďaka exkurzii, ktorú sme absolvovali v nefrologickom a hemodialyzačnom centre v Mestskej nemocnici Ostrava.

Hlavnou náplňou odboru nefrológia je prevencia, diagnostika, liečba porúch a ochorení obličiek. Najčastejšie sú na nefrológii liečení pacienti so zápalom obličky, či nádormi. V prípade, že obličky neplnia svoju základnú funkciu, hovoríme o zlyhaní obličiek. Dialýza je proces, pri ktorom dochádza k odstráneniu splodín látkovej premeny, ako napríklad: draslík, močovina, nadbytočné množstvo vody. Zariadenie, ktoré umožňuje tento proces, je známe ako „umelá oblička“, teda hemodializačný prístroj. Hlavnou úlohou tohto centra je zaistiť funkciu obličiek u pacientov s chronickou renálnou insuficienciou. Chronický hemodialyzačný program je poskytovaný v nepretržitej prevádzke. Hemodialýza je poskytovaná skúseným tímom lekárov a sestier, ktorí pracujú v súlade s najmodernejšími poznatkami v oblasti hemodialýzy.
Centrum disponuje celkom 14 dialyzačnými lôžkami a dvoma infekčnými boxami. Je to moderná, kruhová ošetrovacia jednotka. Sestry vidia zo svojho centrálneho pultu na všetkých pacientov. Mali sme tiež možnosť odvážiť sa na podlahovej váhe pre pacientov a zaujala nás i centrálna úpravovňa vody. Videli sme rôzne možnosti napojenia pacientov na prístroj pomocou A-V spojky, ale i centrálneho žilového a arteriálneho vstupu.
Hemodialyzačným centrom nás sprevádzala PhDr. Eva Mrázková, MBA, ktorej vďačíme za odbornú prednášku a množstvo získaných vedomostí.
Popoludní sme spoznávali Ostravu, konkrétne areál starých železiarní, v ktorom sa nachádza aj Malý a veľký svet techniky – interaktívne múzeum. Na technické výdobytky ľudstva sme sa nielen pozerali, ale mohli sme i tvoriť či skúmať jednotlivé exponáty, čo bolo zábavné.

 

Čítané 882 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.