Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
sobota, 30. máj 2020
nedeľa, 09 jún 2019 20:40

Kde bolo, tam bolo...

Napísal(a) Ján Matiko, ZA III.B
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

V sobotné dopoludnie sme si naplánovali výlet na Hrad Loket. Dostal pomenovanie podľa tvaru rieky Ohře, ktorá tečie pod hradom a má tvar zákruty pripomínajúcej ohnutie v predlaktí.

Nachádza sa tu už viac ako 800 rokov a patrí medzi najstaršie kamenné hrady v Čechách.
Ak by sme sa chceli trochu pohrať so slovíčkom loket, našli by sme prinajmenšom ešte jeho dve vysvetlenia. Je to názov pre dĺžkovú mieru (je to 0,425 m) požívanú v dávnych dobách, ale aj pomenovanie pre jednu časť hornej končatiny.
Nie je známe kto hrad založil, no v úvahu prichádza české knieža a neskôr kráľ Vladislav II. Pri prehliadke hradu sme si pozreli viacero zaujímavých expozícií. Jednou z nich bola napr. stredoveká mučiareň, kde vládla temnejšia atmosféra, zaznievali zvukové nahrávky výkrikov a stonov a boli tam figuríny stvárňujúce mučených ľudí i mučiace nástroje. Na hrade je vystavený úlomok meteoritu, ktorý dopadol na nádvorie hradu v roku 1422 a dostal pomenovanie „zakletí purkrabí“. Váha meteoritu sa odhaduje na 107 kilogramov a má tvar konskej hlavy.
No a čo by to bol za hrad bez draka? Podľa legendy žil v útrobách hradu drak menom Šarkan, ktorý však netrápil obyvateľov. Naopak bol nápomocný a gazdinky si k nemu chodili po oheň, ktorým neskôr podpaľovali drevo v peciach.
Hrad je naozaj majestátnou a krásnou historickou stavbou. V súčasnosti je k dispozícii i filmárom pri natáčaní filmov i rozprávok českých aj zahraničných produkcií.

 

Čítané 859 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.