Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
pondelok, 28. september 2020
štvrtok, 13 jún 2019 22:27

Dopriali sme si trochu kultúry, oddychu i umeleckého zážitku

Napísal(a) Sabína Žoltáková a Katarína Raganová, ZA III.A, Mgr. Nataša Sivulková
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Prebieha tretí týždeň našej stáže v Karlových Varoch. Popri praxi na našich oddeleniach máme v poobedňajších hodinách priestor na ďalšie spoznávanie mesta i na aktívny oddych.

V pondelok sme zavítali do Karlovarského mestského divadla, ktoré sídli v novobarokovej historickej budove. Hneď pri vstupe do divadla sme obdivovali jeho interiér, ktorému dominuje nádherná sochárska a maliarska výzdoba i ručne maľovaná opona. V programe divadla bola komédia v podaní hercov pražského Divadla v Rytířské s názvom „Můj nejlepší kamarád“. Herci známi z televíznych obrazoviek, Tereza Kostková, Nela Boudová, Aleš Háma a Petr Motloch, roztočili kolotoč humorných dialógov, v ktorých odkrývali svoje charaktery. Tradičné „zatloukat, zatloukat“ a snaha vykorčuľovať z ošemetnej životnej situácie sa hlavnému hrdinovi Bernardovi nevyplatilo a nakoniec ho dostihli vlastné klamstvá.
V utorok sme sa rozhodli urobiť niečo pre svoje telá. Navštívili sme Alžbetine kúpele. Sú jednou z najkrajších architektonických skvostov Karlových Varov. Nachádzajú sa priamo v centre mesta. Boli založené v roku 1906 a sú pomenované podľa cisárovnej Sissi. Kúpele ponúkajú najkomplexnejšie spektrum liečebných procedúr. My sme využili služby bazénového komplexu. K dispozícii sme mali plavecký bazén, whirpool, relaxančný bazén i sauny.
Výroba skla je určite umením.
Presvedčili sme sa o tom počas prehliadky Sklárskeho múzea i sklárskej huty Moser. Zažili sme pravú atmosféru výroby skla. Z tekutej masy skla teplej až 1300°C majstri sklári vyfukujú a tvarujú najrozličnejšie výrobky v drevených formách. V sklárni Moser sa využíva výlučne bezolovnatý krištáľ, ktorý je priezračný, veľmi kvalitný a môže sa miešať s kvalitnými farbami. Každý výrobok je výsledkom ručnej práce majstrov, ktorí sú uznávaní po celom svete. Počas celého procesu výroby sa výsledky práce neustále chladia, tvarujú, leštia a zdobia. Vychladnutie výrobku na teplotu, pri ktorej sa ho môžeme dotknúť, trvá 24 hodín. Každý ručne vyrobený výrobok je unikátny. Až 60% produkcie sa považuje sa nevyhovujúcu a ide do odpadu. Kolekcie výrobkov z tejto firmy vlastnia mnohé známe osobnosti ako Gérard Depardieu či Whoopi Goldberg.
Sklárne Moser sú výrobcom Zlatého glóbusu, ktorý je hlavnou cenou Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Zážitok, ktorý sprevádzalo obrovské teplo, majstrovstvo sklárov i exponáty vystavené v múzeu v nás zanechali obdiv a obrovské uznanie.

 

Čítané 1203 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.