Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
sobota, 15. august 2020
nedeľa, 16 jún 2019 17:01

„Buď prejavom láskavosti, maj láskavosť v tvári, v očiach, v úsmeve, vo vďačnom pozdrave“.

Napísal(a) Mgr. Slávka Kráľová
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Tieto slová Matky Terezy nás sprevádzali po celé tri týždne našej odbornej stáže v Mestskej nemocnici Ostrava, ktorú sme absolvovali v rámci programu Erasmus + od 27.5.2019 do 14.6.2019. A vyplatilo sa. Odnášame si domov množstvo nových vedomostí, zručností, pozitívnych dojmov, zážitkov a kamarátstiev.

Na začiatku s malou dušičkou, vstupujúc na nové oddelenie nás čakal veľmi milý a prívetivý personál. Na neurológii, ortopédii, urológii a neurochirurgii ochotne vysvetľovali, ale zároveň i radi počúvali náš rodný jazyk. Ľúbezná slovenčina nám pomáhala prekonávať ostych a pacienti sa nám odvďačovali úsmevom na tvári. Každý deň sme sa naučili či videli niečo nové. Odberový systém Sarstedt, elektronická polohovacia posteľ Linex pre každého pacienta, tabletový systém podávania stravy, zavádzanie nasogastrickej sondy, laváž močového mechúra, lumbálna punkcia, nácvik a rehabilitácia operovanej končatiny pomocou elektronickej motodlahy. Každodenná aplikácia injekcií, príprava infúzií, starostlivosť o periférny žilový vstup, preväzy rán, pred a pooperačná starostlivosť o pacientov s rôznymi i menej častými diagnózami ako napr: Creufeld–Jacobova choroba, syfylis, HIV pozit., sa stali rutinou. V nemocnici prebieha rekonštrukcia a neustála modernizácia vo vybavení priestorov, ale i techniky. Pracovať s prístrojom VeinViewer, ktorý vám zobrazí, vysvieti žily, aby ste lepšie odobrali krv či aplikovali liek do žily, už v tejto nemocnici nie je len hudba budúcnosti ale realita. I odborné exkurzie, ktoré sme absolvovali v Krvnom centre, Hemodialyzačnom stredisku a Hospici svätého Lukáša nás obohatili o nové poznatky. 

Do obedu prax v nemocnici, po obede spoznávanie Ostravy. Industriálne mesto sme mali možnosť spoznať v Landek parku – baníckom múzeu, Technickom svete- múzeu v starých železiarňach. V ZOO nás očarili žirafy, slony a plameniaky. Kultúru sme si užili v kine Karolína i divadle Jiřího Myrona na predstavení Do naha o typických obyvateľoch Ostravy. Logické a pátracie schopnosti využili v únikovej miestnosti Escape Room – Al Capone a schopnosť dobrej stratégie a ostrej mušky v Laser aréne. Rýchlosť a adrenalín do žíl nám dostala jazda na motokárach v E-motion hale.
V závere sa chceme poďakovať vedeniu školy, za možnosť zúčastniť sa tejto stáže a budúcim tretiakom Ostravu určite odporúčame. S pozdravom Tamara Džuganová, Veronika Gerbocová, Matúš Roško, Gregor Karas, Slávka Kráľová a Miroslava Csomosová.

Čítané 1248 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.