Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
sobota, 11. júl 2020
pondelok, 23 september 2019 22:06

„Pekelný“ víkend – plný zaujímavých zážitkov

Napísal(a) Natália Čalfová ZA IV. B a Klaudia Dutková ZA IV. A
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Strávili sme druhý víkend v Třebíči, počas ktorého sme trochu oddychovali, ale i spoznávali mesto. V sobotu sme absolvovali turistickú vychádzku na Pekelný kopec. V nedeľu sme navštívili kultúrnu dominantu Třebíča Baziliku sv. Prokopa i filmové predstavenie.

Vďaka Nemocnici Třebíč sme mali možnosť stráviť zaujímavú sobotu. Hneď prvé dni našej odbornej stáže sme sa dozvedeli, že nemocnica pre svojich zamestnancov organizuje turistickú akciu – výstup na Pekelný kopec. Aktivita nás zaujala a prejavili sme záujem zúčastniť sa plánovanej aktivity. Vedenie nemocnice nám vyhovelo a my sme sa v sobotu ráno ocitli na parkovisku pred poliklinikou, kde sa celá akcia štartovala. 

Mali sme krásne, slnečné počasie. Atraktivitu akcie umocňovali zážitky spojené so zastávkami na štyroch stanoviskách. Mohli sme sa zoznámiť s prácou polície, zopakovali sme si postupy prvej pomoci na stanovisku Červeného kríža. Na treťom stanovisku nám pracovníci mestskej polície nasadili špeciálne okuliare, ktoré vďaka špeciálnym filtrom navodzovali chôdzu pri opitosti s obsahom jedného promile alkoholu v krvi. Na vrchole kopca nás čakalo stanovisko, na ktorom svoju prácu prezentovali hasiči, ale hlavne vyhliadková veža, ale i malé občerstvenie.
Pekelný kopec je vrch, ktorý dosahuje výšky 572 m n. m. Názov kopca pochádza zo starej povesti, podľa ktorej žil na jeho vrchole čert. Dostal sa tam potom, čo unikol pred svätým Ivanom z jeho jaskyne vo Svätom Jane pod Skalou v stredných Čechách. Na hlavnom vrchole kopca sa nachádza rozhľadňa, ktorá dosahuje výšku 26,5 m. Vo vnútri veže sa nachádzajú točité oceľové schody a na vrchu je vyhliadková terasa. Vyšli sme úzkymi schodmi na vrchol rozhľadne a vychutnávali si výhľad na panorámu Třebíča.
V nedeľu sme navštívili kultúrnu dominantu Třebíča Baziliku sv. Prokopa. Je to románsko-gotický kresťanský kostol. Bol vybudovaný na mieste pôvodnej mariánskej kaplnky pri benediktínskom kláštore približne v rokoch 1240-1280. Svätý Prokop sa stal patrónom baziliky v roku 1704, keď sa pripomínalo päťsté výročie jeho svätorečenia. Bazilika patrí k perlám svetového staviteľstva. V roku 2002 sa stala národnou kultúrnou pamiatkou a o rok neskôr bola spoločne so Židovskou štvrťou zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Po návšteve baziliky sme si poobedie na chvíľu spríjemnili v cukrárni v židovskej štvrti a tešili sme sa na návštevu kina a na milú animovanú rozprávku s názvom Psie kusy.

 

Čítané 977 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.