Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
pondelok, 28. september 2020
štvrtok, 11 september 2014 00:00

Deň tretí

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

Štvrtý deň pobytu v Prahe a druhý deň odbornej praxe v Nemocnici Na Františku sa začal pracovne.

Po príchode na chirurgické oddelenie v sprievode Mgr. Jany Uhrovej sme si rozdelili úlohy a šli pracovať. Práca na oddelení počas celého dňa sa začala a prebiehala podľa harmonogramu a zaužívaných zvyklostí oddelenia ako predchádzajúci deň. Zuzana Kiriľáková a Terézia Čabáková absolvovali dnešnú odbornú prax na operačných sálach tohto oddelenia, ktoré sú vybavené modernou a najnovšou technikou. Na operačných sálach bol realizovaný opereračný výkon – totálna mastektómia.

Chirurgické oddelenie Nemocnice Na Františku poskytuje špecializovanú starostlivosť o pacientov s ochoreniami mliečnej žľazy. Táto liečba zahrňuje celú škálu operačných výkonov ako na vlastnom prsníku, tak aj na vlastnom lymfatickom systéme. Základom liečby je vždy individuálne zvolený prístup ku každému prípadu. Chirurgické oddelenie spolupracuje s Onkologickou klinikou VFN zastúpenou prof. MUDr. Lubošem Petruželkom. V chirurgickej liečbe využívajú chirurgicko - plastické postupy a naväznosť rekonštručných výkonov je zaistená erudovaným plastickým chirurgom. Pre benigné lézie sú najčastejšie chirurgické výkony: incízia, drenáže, excízie, extirpácie a chirurgické biopsie. Pri maligných ochoreniach prsníka je často nutné operovať nie len samotný nádor v prsníku, ale vykonať zákrok i v oblasti spádových miestných uzlín. Operačným výkonom prsníka, ktorý sa realizuje je výkonom zachovaný prsník, kde je možné nádor chirurgický odstrániť tak, že prsník ostané zachovaný alebo odstránenie celého prsníka - totálna mastektómia, kedy je nádor nutné liečiť odstránením celého prsníka. Dnešná prax nám priniesla nové poznatky, informácie a vedomosti, s ktorými sme sa doteraz nemali možnosť stretnúť.

Poobede sme si spestrili hodinovou plavbou na Vltave. Prahu sme si prezreli aj z tohto uhla. Z našej paluby lode sme mali najkrajšie pamiatky hlavného mesta Prahy ako na dlani. Žiadna zaujímavosť nám neunikla vďaka atraktívnemu výkladu sprievodcu. K dispozíicí bolo priamo na lodi aj občerstvenie, takže sme si mohli v kľude bez ponáhľania sa a v maximálnom súkromií vychutnať všetky krásy historického centra. Loď vyplávala z Rašinovho nábrežia, preplávala komoru Manesa pod Národné divadlo a odtiaľ ku Karlovému mostu okolo Střeleckého ostrova, pod Vyšehrad a späť. Počas plavby loďou sme mali originálny výhľad na Národné divadlo, panoramu Pražského hradu a Karlov most, pričom sme spoznali skryté tajomstvá Prahy trochu inak.

Aj napriek únave, ktorá sa začína prejavovať sme radi, že sme tu.

Čítané 4516 krát
Viac z tejto kategórie: « Deň druhý Deň štvrtý »
Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.