Vytlačiť túto stránku
piatok, 12 september 2014 00:00

Deň štvrtý

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Ráno o 8:30 hodine sme sa metrom A a električkou 18 presunuli do Ústrednej Vojenskej Nemocnice.

ÚVN je radená od jej vzniku v roku 1938 medzi prvé zdravotnícke zariadenia v ČR. Zriaďovateľom ÚVN je Ministerstvo obrany ČR. V tejto nemocnici nás čakala Mgr. Žambůrková spolu s Bc. Zoufalou, ktorá nám predstavila Domov starostlivosti o vojenských veteránov, Domov so zvláštnym režimom a Oddelenie sociálnej starostlivosti.

Po exkurzii v Ústrednej Vojenskej Nemocnici sme absolvovali exkurziu v Emergency. Je to komunikačné centrum a miesto pre poskytovanie neodkladnej liečebno – diagnostickej starostlivosti pacientom v bezprostrednom ohrození života. Ide hlavne o pacientov s polytraumou alebo so združenými poraneniami a pacientov s inými akutnými ochoreniami, hlavne interného, chirurgického, či neurologického charakteru. Spravidla sú títo pacienti prijatí zdravotníckou záchranou službou. Pre príjem pacientov do Ústrednej Vojenskej Nemocnice leteckou záchrannou službou je k dispozícii heliport, ktorý je umiestnený na streche budovy. Je to jediná nemocnica v Prahe, kde môže vrtulník pristáť aj v noci. Primárom tohto oddelenia je plk. MUDr. Pavel Kupka.

Emergency sa delí na chirurgickú, ortopedickú časť a lekársku službu prvej pomoci. Podľa závažnosti zdravotného stavu sa pacient prevezie na príslušnú časť. Nachádzajú sa tam aj expektačné lôžka. Na expektačné lôžka sa umiestňujú pacienti z dôvodov diferenciálno - diagnostických a terapeutických, kde sestry pozorujú pacientov 12 hodín. V lôžkovej časti sú najnovšie a najmodernejšie prístroje a pomôcky.

LUCAS 2 - slúži na masáž srdca u dospelého pacienta, u ktorého dôjde k akútnej zástave obehu, definovaná absencia spontánneho dýchania, srdcového pulzu a vedomia. Kompresný systém Lucas2 sa nesmie používať v prípadoch:

  • u dospelých osôb malého vzrastu
  • u pacientov veľkého vzrastu
  • ak je pacient dieťa
  • pacient s traumatickým poranením
  • u tehotných pacientok
  • pokiaľ nič nenasvedčuje tomu, aby kompresia hrudníka mohla pacientovi akokoľvek pomôcť

Transportný kufor, v ktorom sa nachádza základné vybavenie pre ošetrenie a záchranu života postihnutého pre záchranárov pracujúcich na RZP. Sú to napríklad ambuvak, základné lieky, infúzne roztoky, injekcie, striekačky, ihly, pomôcky na intubáciu a iné potrebné zariadenie pre poskytnutie prvej pomoci.

Pre potrebné operačné výkony sú tu zákrokové operačné sály. Po zákroku sa pacient odvezie na takzvanú dospávaciu izbu, kde zotrvá 2 hodiny.

Táto exkurzia sa nám veľmi páčila a mnohí z nás si vedia predstaviť, že v budúcnosti budú pracovať práve na takomto mieste.

Sme radi, že sme boli na tejto exkurzii, pretože nás obohatila o ďalšie poznatky a vedomosti. Ďalší deň je za nami, uvidíme čo nám prinesie zajtrajšok.

Čítané 3967 krát