Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
pondelok, 24. február 2020
sobota, 13 september 2014 00:00

Deň piaty

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

Nemocnica u Apolináře

Po absolvovaní exkurzie na Klinike ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie sme sa presunuli na ďalšie zdravotnícke pracovisko na Karlovom námestí a tým bola gynekologicko – pôrodnícka klinika Apolinář.

Túto budovu postavil v rokoch 1865-1875 český architekt a staviteľ Josef Hlávka. Pre svoju mimoriadnu architektonickú hodnotu a význam v dejinách lekárstva je areál Hlávkovej pôrodnice vyhlásený za chránenú kultúrnu pamiatku.

Niektorí ľudia si občas myslia, že v starej budove musí byť len staré vybavenie a že tam fungujú len staré metódy, avšak v historickom plášti budovy od architekta Jozefa Hlávky z roku 1875 sú dnes najmodernejšíe pôrodnícke, neonatologické a gynekologiké technológie, väčšinou na najvyššej európskej úrovni. V budove je perinatologické centrum pre Prahu a Stredočeský kraj v rade prípadov superkonziliárne centrum pre najzávažnejšie tehotenské patológie pre celú Českú republiku. Táto pôrodnica získala ako pvá v EÚ certifikát Európske odborné spoločnosti pre gynekológiu a pôrodníctvo ( EBCOG ) pre doteraz 3 udeľované subšpecializácie (perinatológia, urogenikológia a gynekologická onkológia) a preto českí odborníci môžu realizovať medzinárodné školiace kurzy, pobytové stáže a vyučovať lekárov z celej EÚ. V budove teraz prebiehajú oba typy vzdelávania: pregraduálne ( študenti 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a ďalších fakúlt ) i postgraduálne vzdelávanie ( lekári ).

V budove je perinatologické centrum pre Prahu a Stredočeský kraj. Toto centrum slúži aj ako superkonziliárne pracovisko pre najzávažnejšie tehotenské patológie pre celú Českú republiku. Tým sa naplňuje Hlavkov odkaz výstavby Zemskej pôrodnice, ktorá v súčastnej dobe patrí medzi najdlhšie nepretržite otvorené pôrodnice na svete. Perinatologické centrum poskytuje starostlivosť ženám s predčasnými pôrodmi predovšetkým pred 32. týždňom tehotenstva. Ďalej sú tu organizované materiálne, technické a personálne podmienky pre ďalšie tehotenské rizika alebo dokonca patológiu. Pracujú tu tímy lekárov, pôrodných asistentiek a zdravotných sestier, ktoré poskytujú tehotným starostlivosť s cukrovkou, so závažnými chorobami srdca, s poruchami krvnej zrážanlivosti, s nešpecifickými zápalmi čriev (napr. Crohnová choroba alebo colitis ulcerosa), ďalej s myasteniou a reumatoidnými chorobami. V spolupráci s IKEM Praha tu prebieha významná medziodborová starostlivosť o tehotné ženy po transplantácií niektorého orgánu. V perinatologickom centre ďalej diagnostikujú a liečia niektoré choroby deti ešte pred ich narodením. 

Gynekologicko - pôrodnícka klinika je zdravotnícke zariadnie, ktoré bolo v minulosti z mnoho hľadísk unikátnym miestom a túto vlastnosť si udržalo aj dodnes. V budove sú umiestnené moderné pracoviská ako pôrodnica, neonatológia a gynekológia.
Pôrodnícke oddelenie sa stará o ženy s fyziologickým priebehom tehotenstva, ale hlavne sa venuje problematike rizikového a patologického tehotenstva. Hospitalizujú sa tu tehotné ženy so začínajúcim predčasným pôrodom. Počas pôrodu majú rodičky na samostatnej izbe možnosť využiť fit loptu, masážnu vaňu a aromaterapiu. Táto klinika poskytuje rodičkám taktiež epidurálnu anestéziu, ktorá je zdarma. K pôrodníckej časti patrí aj oddelenie šestonedelia, kde hlavným cieľom je kvalitná starostlivosť o rodičku a jej príprava na základnú starostlivosť o dieťa. Je tam 72 lôžok. Nájdeme tam aj jednoku intenzívnej starostlivosti pre mamičky po cisárskom reze.

Neonatologické oddelenie poskytuje komplexnú starostlivosť o novorodenca. Toto oddelenie sa delí na časti:

  • detský úsek na pôrodných sálach
  • oddelenie fyziologických novorodencov
  • oddelenie nedonosených novorodencov
  • detská ambulancia

Gynekologické oddelenie sa skladá z ambulancií a lôžkového oddelenia. Poskytuje komplexnú starostlivosť ženám s ochoreniami pohlavného ústrojenstva.
Tak ako aj ďalšie dni aj tento dnešný sme si maximálne užili.

Čítané 3743 krát
Viac z tejto kategórie: « Deň štvrtý 8. deň »
Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.