Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
pondelok, 20. september 2021
štvrtok, 18 september 2014 00:00

9. deň

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Exkurzia v Klinickom laboratóriu Citylab s. r. o.

Tak ako včera, aj dnes sme sa v ranných hodinách vybrali na prax do Nemocnice Na Františku. Vykonávali sme odborné výkony ako napríklad odber venóznej krvi, predoperačná príprava pacientov, aplikovanie inzulínu, podávanie raňajok a meranie tlaku krvi.

Po ukončení praxe sme sa zúčastnili exkurzie v Klinickom laboratórium Citylab s .r .o, ktoré sa delí na biochemické, hematologické a transfúzne laboratórium.
Laboratóriom nás previedla vedúca laborantka Ing. Jana Hroudová. Exkurziu sme začali v miestnosti, kde sa vykonáva príjem biologického materiálu. Žiadanky prijímajú elektronickou formou, ale potrebný je aj originál žiadanky. Prijatý materiál sa musí zapísať v  miestnosti pre zápis materiálu. Nachádzal sa tu aj prístroj na meranie glykémie a mikroskop na vyšetrenie diferenciálu KO. V hematologickom laboratóriu sa vyšetruje KO, hemokoagulačné parametre (Quickov test, aPTT, fibrinogén v plazme a iné). V biochemickom laboratóriu sa vyšetruje základný biochemický skríning, ale vykonáva sa aj vyšetrenie onkomarkerov a troponínu (marker pre IM). Vykonáva sa aj chemické a mikroskopické vyšetrenie moču a vyšetrenie stolice na OK a prítomnosť clostrídií v stolici. Poslednou miestnosťou bola miestnosť krvnej banky, kde sa zisťujú krvné skupiny na princípe antigén - protilátka.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn sa nachádza v okrese Beroun, Stredočeský kraj, asi 9 km juhovýchodne od Berouna. Bol založený v roku 1348. Bol vybudovaný českým kráľom a rímským cisárom Karlom IV. Bolo to miesto pre uloženie kráľovských pokladov, predovšetkým zbierok svätých relikvií a ríšskych korunovačných klenot. Hrad bol dokončený v roku 1365, kde bola vysvätená Kaplnka sv. Kríža vo Veľkej veži. V roku 1480 bol hrad upravený neskôr goticky, v poslednej štvrtine 16. storočia renesančne. Pri poslednej stavebnej úprave koncom 19. storočia, vedené architektom Jozefom Mockerom v duchu purismu, hrad získal dnešný vzhľad.

 

Čítané 4759 krát
Viac z tejto kategórie: « 8. deň
Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.