Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
nedeľa, 29. marec 2020
piatok, 05 jún 2015 00:00

Mobility Třebíč, tretí turnus - štvrtý deň

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

V meste Jihlava sa nachádza nemocnica, do ktorej viedli naše kroky. Exkurziu sme začali na kardiologickom oddelení, ktoré je dominantou nemocnice a je dvadsiate druhé v Českej republike.

Kardiologické oddelenie sa delí na štandardnú ošetrovaciu jednotku, koronárnu jednotku a ambulancie.

Štandardné lôžkové oddelenia tvoria dva jednotky A a B. Izby sú trojlôžkové, susediace izby majú spoločnú kúpeľňu s WC. Všetky lôžka sú monitorované telemetriou (tj. systémom umožňujúci kontinuálne sledovanie pacientov nielen na lôžku, ale aj počas ich voľného pobytu na oddelení). Každá jednotka má svojho vedúceho lekára. 

Lôžková kardiologická starostlivosť je zameraná predovšetkým na pacientov s akútnym koronárnym syndrómom, so srdcovým zlyhaním, s arytmiami, synkopálnymi stavmi, kardiomyopatiami a ochoreniami aorty. V neposlednom rade je jej súčasťou aj príjem pacientov na koronarografiu. Veľkú tradíciu má aj kardiostimulačný program. Ročne je implantovaných okolo 150 kardiostimulátorov (pacemekrov). Kardiostimulačné stredisko poskytuje túto službu aj pacientom z iných regiónov kraja Vysočina. 

Koronárna jednotka poskytuje komplexnú starostlivosť pacientom s akútnymi formami kardiovaskulárnych chorôb. Koronárna jednotka je vybavená špičkovými prístrojmi, ktoré zahŕňajú monitorovací systém, umelú pľúcnu ventiláciu, prístroje slúžiace k úprave závažných porúch srdcového rytmu a nízkym krvným tlakom. 

Všetky lôžka na koronárnej jednotke sú polohovateľné a umožňujú tým lepší komfort pacientov a ľahšiu ošetrovateľskú starostlivosť. Akútna starostlivosť je zabezpečovaná dvoma erudovanými lekármi a vyškoleným ošetrovateľským tímom, ktorý je špecializovaný v akútnej kardiologickej starostlivosti.

Ambulantnú zložku tvorí príjmová ambulancia, ktorá zabezpečuje príjem pacientov na kardiologické oddelenie, a to ako akútnych aj objednaných. Je umiestnená na centrálnom príjme nemocnice. Ďalšou súčasťou sú špecializované kardiologické ambulancie, ktorých náplňou je dispenzárna starostlivosť o pacientov s chorobami kardiovaskulárneho aparátu. Jedná sa predovšetkým o pacientov s ischemickou chorobou srdca, po prekonanom infarkte myokardu, s anginou pectoris, závažnou hypertenziou, poruchami srdcového rytmu a o pacientov s kumuláciou rizikových faktorov (vysoký TK, obezita, cukrovka, fajčenie, vysoké hladiny krvných tukov), ktorí sú ohrození, akútnou srdcovou príhodou.

Cestou do Jihlavského podzemia sme mali možnosť vidieť krásy tohto mesta. Najvzácnejšou pamiatkou mesta Jihlava je Jihlavské podzemí . Rozsah jihlavského „labyrintu“ je 25 km a 50 000 m2 a zaraďuje sa medzi druhé najdlhšie podzemie v Českej republike. V roku 1978 bola amatérskym speleológom nájdená „svietiaca chodba“. Steny chodby sú pokryté belavým povlakom, ktoré pred predchádzajúcim zasvietením zelenkavo svetielkujú. Celkovo bola exkurzia veľmi príjemná vďaka zábavnému sprievodcovi.

Čítané 2346 krát
Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.