Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
nedeľa, 29. marec 2020
streda, 10 jún 2015 00:00

Mobility Třebíč, tretí turnus - desiaty deň

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Dnes sme navštívili hemodialyzačné stredisko, ktoré je súčasťou interného oddelenia. Stredisko vykonáva: hemodialýzu, peritoneálnu dialýzu a taktiež prípravu pacientov na transplantáciu obličiek. Oddelenie zabezpečuje nepretržitú prevádzku 7 dni v týždni s ôsmymi lôžkami.

O pacientov sa stará 13 všeobecných sestier, z toho 7 so špecializáciou na nefrológiu. Pracujú s 10 dialyzačnými monitormi. Hemodialýzu vykonávajú pacientom s chronickým a akútnym zlyhaním obličiek rôznej etiológie a pacientom s ďalším stavmi (napr. intoxikácie). Veľmi nás zaujala metóda peritoneálnej dialýzy, ktorú si pacienti vykonávajú sami doma, buď cez deň alebo počas noci. Vďaka vedúcej sestre sme videli úpravovňu vody a nefrologickú ambulanciu. 

Na centrálnych operačných sálach (ďalej COS) sa realizujú operačné zákroky, ktoré sú potrebné pre pacientov hospitalizovaných nielen na chirurgickom oddelení, ale i na urologickom a krčnom oddelení. Pred vstupom na COS sme museli prejsť filtrom, čo znamená, že sme si vyzliekli svoju uniformu a obliekli si čisté nohavice a košele, obuli galoše, pod čiapku sme si schovali vlasy a na tvár dali tvárovú rúšku. Napokon sme vykonali dôkladnú dezinfekciu rúk. Až potom sme mohli vstúpiť na operačné sály a vidieť aj ostatné miestnosti COS. Centrálne operačné sály nás prekvapili svojou veľkosťou. Vedúca sestra nám poskytla podrobné informácie o práci a vybavení COS. Ukázala nám operačné sety k niektorým druhom operácii i jednotlivé nástroje. Priamo z COS sme sa výťahom dostali na sterilizáciu, kde sme videli autoklávy, balenie chirurgických nástrojov, dokumentáciu a žiadanky na sterilizáciu. Najväčšmi nás zaujal materiál na osteosyntézu. 

V dopoludňajších hodinách sme absolvovali exkurzie, ktoré súvisia s našou odbornou stážou a popoludní sme si obzreli významnú historickú a kultúrnu pamiatku mesta Třebíč, ktorou je Židovský cintorín a Židovská štvrť. 

Židovská štvrť je pamiatkou, ktorá dokumentuje spolužitie židovskej kultúry spolu s kresťanskými obyvateľmi. Je zapísaná do Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Počas prehliadky sme si všimli, že štvrť má úzke uličky, je husto zastavaná, domy sú poprepájané. Sprievodkyňa nám ukázala synagógy, židovskú radnicu, dom rabína, chudobinec, nemocnicu a školu. 

Deň bol náročný, ale zato príjemne strávený. Okrem odborných poznatkov sme si odniesli pekné dojmy i zážitky.

Čítané 3062 krát
Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.