Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
štvrtok, 22. október 2020
streda, 22 jún 2016 21:45

Láska, krása a ladnosť pohybov nás sprevádzali dnešným večerom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Veľkolepé dielo ruského hudobného skladateľa Petra Iljiča Čajkovského Labutie jazero patrí k najznámejším klasickým baletom. Jeho premiéra sa uskutočnila už v roku 1877 v Moskve. Dnes večer sme mali možnosť zúčastniť sa predstavenia tohto svetoznámeho diela v Divadle Antonína Dvořáka v Ostrave.

Po ďalšom dni realizácie odbornej praxe v Mestskej nemocnici Ostrava a po odbornej exkurzii v Popáleninovom centre vo Fakultnej nemocnici Ostrava sme sa večer nechali unášať krásou baletu, ktorý je právom považovaný za jedno z najduchovnejších umení vôbec.

„Človek by si mal lásku zaslúžiť. Životné úsilie obsahuje drinu, odriekanie, pokoru. Ak človek nájde lásku, tak je potrebné mať schopnosť si ju udržať, podporovať a ctiť si ju, pretože v opačnom prípade môže o ňu prísť.“ To sú slova choreografa Igora Vejsadu, ktorý dnešné stvárnenie baletu so svojim súborom naštudoval.
Hlavnými postavami príbehu lásky sú princezná Odette a princ Siegfried. Dej baletu prebieha v štyroch dejstvách. Poďte sa spolu s nami vtiahnuť do atmosféry nádherného príbehu lásky ale i zrady a zloby.
Prvé dejstvo sa začína oslavou 21.narodenín princa Siegfrieda. Jeho matka mu pripomína, že nadišiel čas, aby sa oženil. Na zámku sa pripravuje ples, na ktorom si má princ vybrať nevestu. Po oslave narodenín princ s priateľmi odchádza na lov. V druhom dejstve je princ pri brehu jazera, kde práve prilietavajú labute – Odette a jej priateľky, ktoré sa však menia na krásne dievčatá. Odmietnutý čarodejník Rothbart zaklial Odette a jej priateľky, aby sa pomstil Odettinej matke. Iba verná láska môže zničiť silu prekliatia a zachrániť Odette. Princ prisahá „labutej kráľovne“ večnú lásku. V treťom dejstve počas plesu Siegfried neustále myslí iba na Odette. Jeho matka ho zavedie k rôznym potencionálnym nevestám, ale on ich všetky odmieta, pretože túži iba po Odette. Ples na zámku je v plnom prúde, keď sa tam zrazu objaví hosť, neznámy cudzinec s dcérou Odíliou, ktorá má podobu Odette. Podvedený princ jej uverí a prisahá jej lásku. Čarodejník mu víťazoslávne odhalí pravú identitu Odílie a vyhlási, že Odette je odteraz navždy v jeho moci v podobe labute. Štvrté dejstvo pokračuje tým, že zúfalý princ, ktorý si uvedomil osudovú chybu, beží za Odette k jazeru. Nešťastná Odette mu odpúšťa, ale aj vysvetľuje, že už navždy ostane labuťou. Smrť je pre ňu jediný spôsob ako môže tomuto prekliatiu uniknúť. V tom sa tam objaví Rothbart a princovi pripomína sľub, ktorý dal jeho Odílii. Siegfried však radšej prijme smrť ako život s Odíliou.
V závere, keď sa Rothbart chystá princa zabiť, Odette sa rozbehne k brehu jazera a skočí do rozbúrenej vody. Siegfried skočí za ňou, aby ju zachránil. Tým, že sa obidvaja obetovali pre svoju lásku, Rothbart a jeho kúzla sú zničené a labute konečné nadobudnú ľudskú podobu. S východom slnka Siegfried a Odette spolu stúpajú k nebu spojení láskou na celú večnosť.
Rôzne interpretácie Labutieho jazera sa líšia svojím záverom. Vo verzii, ktorá sa najviac hrá v Rusku a vo východnej Európe, zvíťazí úprimná láska.

Čítané 2802 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.