Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
štvrtok, 26. máj 2022
streda, 19 jún 2013 00:00

Deň deviaty - Kardiostimulačné centrum

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Po dnešnej praxi nás čakala v Nemocnici Kladno exkurzia Kardiostimulačného centra. Kardiostimulačné centrum sa skladá z častí : ambulancia a operačný sál, po ktorých nás previedla staničná sestra Dis. Martina Hořejší. Dva krát do týždňa sú naplánované operácie a samozrejme podľa potreby.

Na tomto oddelení sa nachádza recepcia, kde sú evidovaní všetci pacienti. V predoperačnej miestnosti sa pacient narkotizuje narkotizačným prístrojom VATRA, oholí sa operačné pole, dodávajú sa potrebné tekutiny a podáva sa premedikácia (per os). Operačná sál je vybavená operačným lôžkom, RTG prístrojom ( RTG obrazovka a rameno), panel s kyslíkom a odsávačkou, monitorovacia jednotka- EKG, pohotovostný stolík s defibrilátorom, intubáciou a liekmi, elektrokauter na zástavu krvácania, pričom pacient musí byť uzemnený, rollboard, slúži na uľahčené premiestnenie pacienta. Prípravovňa pre lekárov a sestry. Počas celej doby operácie majú lekári a sestry ochranný odev pred RTG žiarením, na ktorom je dozimeter (meria dávku žiarenia).
Na ambulancii sa nachádza prístroj programmer. Napája sa ako EKG, kde sa sleduje srdce a činnosť kardiostimulátora. Vykonáva sa tu výmena kardiostimulátorov.

Implantácia kardiostimulátora prebieha takto: v hornej časti hrudníka sa v oblasti pod kľúčnou kosťou urobí malý rez, napichne sa v. subclavia, ihlou sa vkladajú elektródy až do pravej predsieni a nakoniec sa pripoja ku kardiostimulátoru. Kardiostimulátor je nakoniec implantovaný pod kožu. Kardiostimulátor vydrží najmenej 5 rokov. Kardiostimulátor vysiela signály do elektród podľa potreby srdca, ak sa nestiahne. Pacient po operácií musí byť 3 hodiny v najväčšom kľude.

Čítané 4971 krát
Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.