Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
utorok, 11. august 2020
pondelok, 10 jún 2013 00:00

Odborná stáž v Třebíči ZA III.A - Deň štvrtý

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Jihlava je historické, banícke  mesto  založené v 13. storočí. Od roku 1982 je mestskou pamiatkovou rezerváciou a od roku 2000 centrom kraja Vysočina. Mesto má viac ako  50 tisíc obyvateľov.

Dnešný deň sme mali možnosť navštíviť toto mesto a v rámci odbornej celodennej exkurzie spoznať organizáciu a náplň práce Psychiatrickej liečebne a Krajského dispečingu záchrannej zdravotnej služby.

Psychiatrická liečebňa  Jihlava je liečebňa s celoštátnou pôsobnosťou, ktorá poskytuje  lôžkovú psychiatrickú starostlivosť (s výnimkou detskej psychiatrie) občanom prevažné z okresu Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Jindřichův Hradec, Žďár nad Sázavou a Tábor.

Poskytuje komplexnú psychiatrickú liečebnú a diagnostickú starostlivosť. V súčasťnosti  disponuje 520 lôžkami  na 19 oddeleniach. 16 oddelení je zatvorených,  3 oddelenia sú otvorené – pacienti sa môžu pohybovať voľne po oddelení a po areáli liečebne.

Dve oddelenia sú „detenčné“ – umiestňujú sa tam pacienti, ktorým ústavnú liečbu nariadil súd, respektive sa dopustili pod vplyvom ochorenia trestnej činnosti.
     V rámci skoro 3-hodinovej exkurzie sme navštívili gerontopsychiatrické oddelenie – umiestnení geriatrickí pacienti prevažne s demenciou, na oddeleni práve realizovali pracovnú terapiu, vytvárali vankúšiky, tašky, plyšové hračky, papuče, interné oddelenie a príjmové oddelenie.Veľmi zaujímavé bolo zoznámenie sa s prácou terapeutky v keramickej dielni, v ktorej pacienti vyhotovujú v rámci procesu terapie rôzne výtvory z hliny. Diela pacientov odrážajú ich momentálny vnútorný svet, ktorý sa pod vplyvom liečby mení.

V ambulancii elektrokonvulzívnej liečby – liečby elektrošokmi nám sestra podrobne vysvetlila proces prípravy pacienta a realizácie samotnej terapie.

V poobedňajších hodinách náš odborný program pokračoval na Krajskom dispečinku zdravotníckej záchrannej slúžby.  Záchranná služba v Jihlavě začala svoju činnosť od septembra v roku 1982. V tejto dobe bola súčasťou oddelenia ARO Jihlavskej nemocnice. Od roku 1983 bol zostavený stabilný tím záchranarov ZZS sa stala samostatným oddelením, V roku 1991 začala svoju činnosť letecká záchranná  služba. Počas prehliadky pracoviska sme sa zoznámili s vybavením vozidiel RZP, ktoré pri primárnom výjazde musia do dvoch minút od oznámenia udalosti vyštartovať a do 20 minút sa dopraviť k pacientovi. Čerešničkou dňa  bola prehliadka vrtuľníka leteckej záchrannej služby. Fascinujúce bolo vidieť ako je vrtulník umiestnený v hangári na špeciálnej posúvnej plošine, ktorá sa v priebehu niekoľkých sekúnd vysunie do polohy, z ktorej môže vrtulník v prípade potreby odštartovať, spoznať vnútro záhranného vrtulníka a nasadnúť si do priestoru pre pacienta

Po skončení odbornej časti celého dňa sme sa prešli historickou časťou mesta, ktorá nás očarila. Videli sme kostol sv. Jakuba a krásne námestie.

Čítané 3053 krát

Najnovšie od Saskia Nadine Fischerová

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.