Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
streda, 15. júl 2020
pondelok, 17 jún 2013 00:00

Odborná stáž v Třebíči ZA III.A - 11.deň

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Dnešný deň sme už nemali prax v nemocnici ale v Domove pre seniorov na Koutkovej ulici v Třebíči. Poslaním Domova pre seniorov, je poskytovanie nepretržitej pobytovej sociálnej služby seniorom s cieľom prežitia dôstojného a plnohodnotného života v starobe.

Zároveň všetkým užívateľom ponúka a zabezpečuje poskytovanie primeranej podpory a starostlivosti podľa ich priania a potreby, čo najaktívnejšie prežívanie voľného času. Okrem zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti zabezpečuje domov tiež sociálnu, vzdelávaciu, športovú, kultúrnu a záujmovú starostlivosť. V rámci jednotlivých tematických klubov majú obyvatelia možnosť spoločne sa stretávať, navzájom si pomáhať, rozprávať sa a tiež účelne tráviť svoj ​​voľný čas. Zariadenia na ulici Koutková prevádzkuje svoju činnosť od roku 1999. V novo postavenej bezbariérovej ​​budove sa nachádza 69 jednolôžkových, 14 dvojlôžkových a 1 trojlôžková izba. Každá izba je vkusne vybavená moderným nábytkom a jeho súčasťou je sociálne zariadenie so sprchovacím kútom. Seniorom je umožnené vybaviť si izbu svojim vlastným nábytkom a ostatným vybavením tak, aby sa cítili ako doma. Seniori sú ubytovaní na troch poschodiach. Na každom poschodí je spoločná kuchynka s jedálňou, záujmové miestnosti a spoločná kúpeľňa vybavená hydraulickou vaňou, lehátkom a umývacím boxom. Na prvom poschodí je veľká jedáleň, ktorá slúži nielen pre stravovanie, ale aj organizovanie rôznych spoločenských akcií. Pohyb medzi poschodiami umožňujú imobilným seniorom tri bezbariérové ​​výťahy. K dispozícii seniorom je hobby miestnosť, kompletne a moderne vybavená rehabilitácia s bazénom a vírivou vaňou, telocvičňa a kaplnka. V priebehu dňa môžu seniori využiť služby bufetu, kaderníctvo a pedikúry. Domov je obklopený záhradou, z ktorej majú seniori voľný prístup do okolitej prírody.

Cez poobedňajší voľný čas sme navštívili zámok Jaroměžice nad Rokytnou. Dnešný zámok získal svoju podobu až prestavbou, ktorú platil posledný z rodu Questenberkovcov – Jan Adam. Nie je úplne jasné, kto bol tvorcom prvotného návrhu barokovej prestavby zámku a kostola. Napriek tomu je zámok pre svoju rozľahlosť a výzdobu cennou kultúrnou pamiatkou. Súčasťou projektu barokovej prestavby zámku bolo i založenie zámockej záhrady na pravom brehu rieky Rokytna, má asi 9 hektárov. Zámocký park je voľne prístupný verejnosti. Využíva sa na konanie rôznych kultúrnych akcií. Jednou z najvýznamnejších je Medzinárodný hudobný festival Petra Dvorského. Zámok s priľahlým chrámom sv. Markéty bol v rokoch 1700 – 1737 prebudovaný do barokovej podoby. Súčasne s budovami vznikol aj park v francúzsko-anglickom štýle s bohatou sochárskou výzdobou. K ďalším pamiatkam patrí tiež aj stĺp Najsvätejšej Trojice, bývalý kláštor Servitov, nemocnica s kaplnkou sv. Kataríny a sochárska výzdoba na moste cez rieku Rokytná. Dnešný zámok má podobu Versailles, konajú sa v ňom svadby. Všetci sme sa zhodli, že sa nám na zámku veľmi páčilo.

Čítané 3718 krát
Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.