Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
streda, 30. september 2020
nedeľa, 29 september 2019 21:09

Maják, kyslík, zdravá koža

Napísal(a) Martina Piatáková, ZA IV. B, Mgr. Nataša Sivulková
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Tieto tri heslá, na prvý pohľad bez zjavnej súvislosti, vystihujú podstatu oblastí, na ktoré boli zamerané naše tri posledné odborné exkurzie, ktoré sme po realizácii odbornej praxe absolvovali na špecializovaných pracoviskách v Nemocnici Třebíč.

Každá z nich bola vďaka zdravotníckym pracovníkom, profesionálom, ktorí sa svojej práci venujú s nadšením a s plným nasadením, výnimočná. Každá z nich nás obohatila o nové vedomosti a zážitky.
Maják i zvuková výstražná signalizácia, žltá farba rýchlo sa pohybujúceho vozidla na cestách je jasným znamením, že možno niekto práve bojuje o svoj život. Vďaka tomu, že boli vozidlá záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Nemocnice Třebíč práve v garáži a majáky mali vypnuté, sme mali možnosť zúčastniť sa jedinečného stretnutia so záchranármi, ktorí sa nám skoro celé dve hodiny venovali a zoznámili nás s postupmi fungovania ZZS. Dozvedeli sme sa, že v kraji Vysočina sa nachádza 23 výjazdových základní ZZS. Každá je napojená na zdravotnícke operačné stredisko v Jihlave. Dojazdnosť vozidla k akútne chorému musí byť do 20 minút. Po nahlásení udalosti na základňu sanitné vozidlo musí odísť do dvoch minút. Čas výjazdu a dojazdu vozidla sa monitoruje. Na každej základní sú viaceré typy vozidiel ZZS. Vo vozidlách môžu výjazdy zabezpečovať niekoľko typov posádok. RLP (rýchla lekárska služba) - posádku tvorí lekár, záchranár, vodič. RZP (rýchla zdravotnícka služba) – posádku tvoria dvaja záchranári, jeden z nich je aj vodič sanitky. RV (rendez-vous, randevú) – posádku tvorí lekár a záchranár alebo vodič. RV je nápomocná RZP alebo uskutočňuje samostatný výjazd, ak je z výzvy skôr jasné, že po ošetrení pacienta v teréne nie je nutný jeho transport do zdravotníckeho zariadenia, respektíve podľa potreby lekár privolá posádku RZP. RV má iný typ vozidla, nie je vybavené lôžkom pre chorého. V sústave ZZS je ešte štvrtý typ výjazdovej skupiny – LZS (letecká záchranná služba) – posádku tvorí pilot, lekár, záchranár. Najbližšia základňa LZS je v Jihlave. Výjazd sa ohlasuje zvukovým signálom. Na monitore počítača si lekár alebo záchranách prečíta informácie z terminálu vyrozumievacieho systému a vytlačí si údaje o pacientovi a udalosti. Vo vozidle je rovnaký terminál. K vybaveniu vozidla patria zariadenia a pomôcky, pomocou ktorých sa môže monitorovať status chorého (napr. vitálne hodnoty, saturácia, glykémia, zrenice) a realizovať nevyhnutné potrebné postupy zdravotnej starostlivosti. Do terénu k chorému nesie posádka základný batoh (červenej farby) a resuscitačný batoh (zelenej farby). Zadná časť vozidla je zariadená ako malá ambulancia s lôžkom, monitorovacou technikou, pomôckami na prvú pomoc pri rôznych stavoch. Zaujal nás pôrodný balíček (práve nedávno odrodili bábo v sanitke), prístroj Lucas 2 – je to prístroj, ktorý realizuje sám automatický hrudnú masáž srdca. Nadchla nás i súprava na zabezpečenie intraoseálneho prístupu podávania infúzneho roztoku. Najprv sme nevedeli, čo to presne znamená, ale o malú chvíľu sme na špeciálnom modeli vŕtačkou urobili vpich do kosti a potom zaviedli ihlu, na ktorú sa môže napojiť spojovacia hadička z infúzneho setu. Robí sa to v situáciách, ak venózny systém je úplne skolabovaný a nie je možné žilový vstup zabezpečiť. Naša návšteva by trvala možno dlhšie, keby sa neozval bzučiak a vozidlo RZS muselo so zapnutým majákom odísť.
Každý z nás pozná nevyhnutnosť prítomnosti kyslíka v organizme. Niekedy to nie je celkom samozrejmé, že sa človek cca 16-krát za minútu nadýchne. Ako a kedy sa to môže prihodiť sme sa dozvedeli v spánkovom laboratóriu. Spánkové laboratórium funguje v Nemocnici Třebíč od roku 2006. Poskytuje odbornú starostlivosť pacientom, ktorí majú poruchy dýchania, konkrétne syndróm spánkového apnoe, tzn. apnoe počas spánku. Prejavuje sa hlasitým nepravidelným chrápaním, dennou ospalosťou, únavou, mikrospánkom, rannou bolesťou hlavy, suchom v krku, poruchami pamäte. Možnými komplikáciami pri neliečení sú hypertenzia, kardiálna insuficiencia, NCMP, IM, depresie. Pacienti sa hospitalizujú na dve noci, aby sa mohli vyšetriť počas spánku. Napojí sa im prístroj polysomnograf, ktorý monitoruje a zapisuje telesné funkcie počas spánku, hlavne apnoické pauzy, zmeny srdcového rytmu, EEG, zmeny v oblasti očí. Lekár tak zistí ako dlho a koľkokrát v noci má pacient apnoe a aké to má na organizmus dôsledky. K liečbe spánkového apnoe patrí spánková hygiena (spánkový kalendár, edukácia pacienta), ORL operácie (operácie mandlí), liečba pretlakom CPAP (je to prístroj, ktorý počas apnoe do dýchacích ciest „dodýchne“ kyslík cez nasadenú masku).
Stav kože je dôležitým prejavom celkového zdravia organizmu. Na odbornej exkurzii na dermatovenerologickom oddelení, ktoré má ambulantnú i lôžkovú časť, sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých vedomostí. Spomenieme niekoľko oblastí. Okrem bežných súčastí oddelenia, ktoré na ošetrovacej jednotke poznáme, sme boli v tzv. „mazárni“ – ošetrovni, v ktorej sa aplikujú lieky na kožu, najčastejšie masti, pasty (rôznej farby, zápachu, v tejto kategórii viedla dechtová pasta), tekuté púdre, roztoky. Dĺžka práce sestry pri tejto činnosti trvá aj tri hodiny. Na oddelení sú dve kúpeľne, v ktorých aplikujú čiastočné i celkové liečivé kúpele (napr. so sójovým olejom, dezinfekčným mydlom). Realizujú tu tzv. individuálny typ lekárskej vizity. Najčastejšie na oddelenie hospitalizujú pacientov s diagnózami lupienka (psoriáza), atopický ekzém, kožné prejavy alergie, bercové vredy, pásový opary, svrab, aj ružienka, ale i pohlavné choroby - kvapavka, syfilis, infekcie spôsobené chlamýdiami. Sestry pracujúce v ambulantnej zložke nám vysvetlili používanie lasera, svetloliečby, bio lampy pri kožných ochoreniach, používanie oxidu dusného, kryokauteru. Zoznámili sme sa aj s možnosťami liečby lymfedému, ktorý môže byť vrodený i získaný. Ambulantne sa pacienti zúčastňujú na manuálnej i prístrojovej lymfodrenáži, edukácie ako správne realizovať kompresnú terapiu - bandážovanie končatín, aký sortiment pomôcok existuje pre proces správneho bandážovania (vhodné ovínadla, ktoré neškrtia, rôzne podkladové materiály, napr. Mobiderm, penové podložky, ktoré vyrovnávajú anatomické nerovnosti končatiny). Pri diagnostike kožného ochorenia podľa potreba realizujú biopsiu kože, čo je odber časti tkaniva kože do hĺbky až 0,5 cm, aby sa odobrali všetky vrstvy kože. Nakoniec sme sa dozvedeli o liečbe a ošetrovaní chorých s pohlavnými ochoreniami.
Touto poslednou aktivitou sme ukončili naše pôsobenie v Nemocnici Třebíč. V medicíne a v ošetrovateľstve platí zásada, radšej raz vidieť ako niekoľkokrát o niečom čítať a my sme toho videli neúrekom. Tento náš príspevok je najdlhší, ale ináč sme nemohli postupovať. Všetko sa nám zdalo veľmi zaujímavé a hodné zdieľania. Skoro sa uvidíme doma.

Čítané 993 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.