Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
štvrtok, 04. jún 2020
piatok, 20 september 2019 11:49

ORTHOS – PRIAMY, ROVNÝ A...

Napísal(a) Silvia Nemčíková, ZA IV. A
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Grécke slovo orthos, čo znamená priamy, rovný a grécke slovo paideuein, čo znamená vychovávať,

viesť dieťa, čo pravdepodobne súvisí s vedením správneho vývinu pohybovej sústavy u detí, sú dvoma časťami slova ortopédia. Je to samostatný chirurgický medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou ochorení a úrazov pohybového systému.

Liečbu v ortopédii môžeme rozdeliť na operačnú a konzervatívnu, kde operačná liečba výrazne prevyšuje nad konzervatívnou, a je reprezentovaná širokou škálou výkonov od korekcie vrodených ochorení, cez chirurgickú liečbu degeneratívnych i zápalových ochorení, až po riešenie traumatických postihnutí pohybovej sústavy.
Tím ortopedického oddelenia v Nemocnici Třebíč, ktoré je miestom mojej 3-týždňovej odbornej stáže, operácie vykonáva na 2 operačných sálach, určených výhradne pre kostné operácie. Obe spĺňajú všetky požiadavky modernej kostnej chirurgie. Spektrum vykonávaných operácií je široké a stále podlieha inováciám podľa nových poznatkov v odbore. K najčastejšie realizovaným plánovaným operáciám patria – implantácie umelých náhrad kĺbov (bedrového, kolenného, ramenného, členkového), artroskopické ošetrenie kĺbov, stabilizácia ramena, plastika skríženého väzu kolena, operácie Achillovej šľachy, reumatochirurgia i ošetrenie následkov vážnejších úrazov. Ošetrujú všetky úrazy končatín. Vykonávajú aj osteosyntézy nestabilných zlomenín s použitím techniky uhlovo stabilných dláh.

Oddelenie sa nachádza v novopostavenom, moderne vybavenom pavilóne C. Lôžková časť má k dispozícii 27 lôžok. O pacientov sa stará viac ako 30 členný tím pracovníkov - lekárov, sestier, fyzioterapeutov, sanitárov. Ortopedické oddelenie je akreditovaným pracoviskom umožňujúcim predatestačnú prípravu pre lekárov v odbore Ortopédia.

V rámci praxe si môžem upevňovať mnoho odborných zručností, ako sú napríklad výkony predoperačnej a pooperačnej starostlivosť o pacientov, transport pacientov na operačné sály, meranie fyziologických funkcií, aplikáciu injekcií, odbery biologického materiálu, nacvičovanie odberu krvi iným odberovým systémom, ktorý sa volá Monovette, realizáciu preväzov operačných rán, starostlivosť o drenážne systémy, aplikácie liekov, starostlivosť o potreby pacientov, atď.

Som rada, že vďaka programu Erasmus+ som dostala možnosť praxovať na tomto oddelení.

 

Čítané 781 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.