Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
utorok, 29. september 2020
piatok, 21 september 2018 10:28

Čarovný zámok Jaroměřice nad Rokytnou

Napísal(a) Vanesa Kolinčáková a Martina Kobuľárová, ZA IV.B
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Utorok sme začínali, ako každý deň, na našich oddeleniach v Mestskej nemocnici Třebíč. Po praxi sme sa rýchlo presunuli na svoje izby, kde sme mali možnosť dobiť si vlastnú energiu menším relaxom. Neskôr nás čakala pani učiteľka Mgr. Lenka Pevná, ktorá nás doviezla na kúzelné miesto.

Pred vstupom do zámku sa nachádza cukráreň, ktorá ponúka domáce výrobky a taktiež spolupracuje s fyzicky či psychicky postihnutými ľuďmi, ktorých výrobky sú na predaj.
Jaroměřice nad Rokytnou sú známe vďaka barokovému zámku v štýle francúzskych Versailles, kvôli pôsobeniu grófa Jana Adama Questenberka a pobytu básnika Otokara Březiny.
Medzi historické pamiatky patria Sochy na moste, Múzeum Otokara Březiny, Stĺp najsvätejšej trojice a ďalšie. My sme sa rozhodli navštíviť tunajší zámok. Patrí k najmohutnejším zámockým architektúram prvej polovice 18. storočia v Čechách aj v Európe. Do barokovej podoby bol zámok prebudovaný v rokoch 1700- 1737. Projekt prestavby vypracoval rakúsky architekt Jakub Prandtauera. K južnej časti zámku patrí rozsiahla okrasná záhrada založená súčasne s barokovou stavbou z roku 1715. Pri okružnej ceste po tejto záhrade sú rozmiestnené štyri kamenné lavice, ktoré zhotovil Kašpar Ober.
Prehliadka zámku pozostáva z dvoch trás A i B. My sme absolvovali exkurziu trasy A, ktorá trvala približne 45 minút. Je štýlovou rekonštrukciou barokového sídla a návštevníkom ponúka monumentálny sál predkov a bohato zdobený tanečný sál, taktiež ďalšie šľachtické interiéry, prevažne zariadené ešte pôvodným zámockým inventárom. Trasa B trvá asi 20 minút. Jedná sa o prízemie zámku, ktoré ponúka prijímací salón, jedáleň, detskú izbu, pánsky a rokokový dámsky salónik a štýlovú rekonštrukciu zámockej kuchyne. Táto trasa je bezbariérová.
Ku koncu sme sa poďakovali pani sprievodkyni, ktorá nás touto prehliadkou celý čas sprevádzala a namierili sme do okrasnej záhrady pri zámku. Pani učiteľka Mgr. Lenka Pevná nás následne odviezla späť do Třebíča. Natešené sme sa vrátili na izbu a zaspávali sme so spomienkami na nádherný zámok v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Čítané 2109 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.