Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
piatok, 23. október 2020
štvrtok, 16 jún 2016 23:38

Hospic sv. Lukáše – Mobilita Ostrava

Napísal(a) Adriana Popovičová, ZA III.B
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Tradične aj dnes sme začali odbornou praxou v Mestskej nemocnici v Ostrave. Ja pracujem na Urologickom oddelení. Toto oddelenie ma veľmi zaujalo.

Poskytuje komplexnú urologickú starostlivosť pacientom so zameraním na liečbu a operácie onkologických ochorení (najčastejšie karcinóm obličiek a prostaty) a na liečbu urolitiázy (tvorba a prítomnosť kameňov v močových cestách). Dnes som mala možnosť zúčastniť sa na operáciách. Videla som odstránenie močových kameňov z močového mechúra (cystolitiáza), vyšetrenie močového mechúra pomocou cystoskopu (cystoskopia) a zavedenie stentu do močovodu.
V rámci odbornej exkurzie sme navštívili Hospic sv. Lukáše v Ostrave. Poskytuje odbornú starostlivosť hlavne onkologickým pacientom v záverečnom štádiu ochorenia. V strede záujmu sú predovšetkým potreby chorého a to biologické, psychologické, ale tiež sociálne a spirituálne. Smrť je zároveň rešpektovaná ako neoddeliteľná a prirodzená súčasť života. Kvalitná starostlivosť môže zaistiť, že umieranie nemusí byť sprevádzané strachom, neznesiteľnou bolesťou a utrpením. Priorita potrieb u týchto pacientov sa v priebehu ochorenia mení. Na začiatku boli prvoradé potreby biologické, v záverečnej fáze veľmi často sú dôležité potreby spirituálne. Týmto potrebám sú prispôsobené aj podmienky pre klientov, ako napríklad kaplnka či rozlúčková miestnosť pre pozostalých. Návšteva hospicu nám zmenila pohľad na svet a uvedomili sme si, že „ I život má svoj záver a zaslúži si dôstojnosť“.

Čítané 2726 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.