Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
štvrtok, 22. október 2020
utorok, 21 jún 2016 22:35

Moja práca na internom oddelení v Mestskej nemocnici Ostrava

Napísal(a) Alžbeta Buriková, ZA III.B
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Interné oddelenie poskytuje starostlivosť pacientom s ochoreniami vnútorných orgánov. Zabezpečuje diagnostiku, konzervatívnu liečbu, ošetrovateľskú starostlivosť pacientom vo veku od 18 rokov vyššie.

Ja praxujem na obojstrannom type ošetrovacej jednotky, ktorá sa volá stanica G – t.j. na gastroenterologickej stanici. 

Na tejto ošetrovacej jednotke sa poskytuje pacientom komplexná diagnostická a liečebná starostlivosť pri gastroenterologických ochoreniach. Práca na pracovisku je pre mňa veľmi zaujímavá. 

Počas praxe realizujem výkony starostlivosti o biologické potreby pacienta, t.j. napr. starostlivosť o hygienu, o výživu, o vyprázdňovanie, o polohu a bezpečnosť pacienta. Oboznámila som sa s tabletovým systémom podávania stravy. Na oddelení pacienti majú zabezpečený intenzívny hydratačný režim. Na nočnom stolíku majú termosku s čajom. Samostatný pacient sa priebežne hydratuje sám, nesebestačnému tekutiny ponúka personál. V spolupráci so sestrou som aplikovala lieky per os, ktoré sa pripravujú priamo na izbe pri lôžku pacienta, ktoré hneď užije pred sestrou. Podanie liekov priamo sestra zaznamená do dokumentácie pri pacientovi. 

Ďalej som spolupracovala pri aplikácii intravenóznych injekcií a infúzií. Infúzne prípravky sú často balené vo vakoch. Stretávam sa s infúznymi roztokmi, ktoré pacientom dopĺňajú vodu a minerálne látky t.j. fyziologický roztok, ringerov roztok, plasmalyt a s infúznymi roztokmi, ktoré doplňujú základne živiny t.j. glukóza, nutraminy, kombinované vaky ktoré obsahujú glukózu, aminokyseliny, tuky. Sestra ma oboznámila so zápisom podávania opiátov. Samostatne som odoberala kapilárnu krv, aplikovala inzulín, merala fyziologické funkcie, napr. telesnú teplotu bezkontaktným infračerveným teplomerom, TK hodinkovým tlakomerom a tep pulzometrom. Na oddelení majú systém prípravy pomôcok v boxoch. Majú napr. kanylačny box, box na starostlivosť o i.v. kanylu, na cievkovanie, na preväzy, na odsávanie a box na KPR. Po každom výkone sa musí box doplniť o chýbajúce pomôcky. Sprevádzala som pacienta na odborné vyšetrenia, ktorých som sa dnes mohla aj zúčastniť. 

Kolonoskopia je to endoskopické vyšetrenie hrubého čreva. Pri tomto vyšetrení sa diagnostikujú najčastejšie polypy alebo nádory. Pacient pri vyšetrení môže byť aj v úplnej anestéze. Po vyšetrení je pacient ešte 1-2 hodiny na odpočívacej izbe. Mala som možnosť sledovať aj gastroskopiu. Gastroskopia je endoskopické vyšetrenie žalúdka, pri ktorom lekár cez ústa pacientovi zavedie ohybný optický prístroj – endoskop. Pri tomto vyšetrení sa prevažne potvrdzuje vredová choroba žalúdka, zápaly sliznice žalúdka alebo nádory. Odberom vzorky tkaniva sa potvrdzuje ochorenie alebo prítomnosť Helikobakter pylori.

V rámci kultúrno-spoločenského programu sme navštívili Novú radnicu mesta Ostrava. Nová radnica, ktorá je symbolom mesta, bola slávnostne otvorená 28. októbra 1930. Súčasťou radnice je vyhliadková veža, ktorá je symbolom mesta už niekoľko rokov. Je to najvyššia vyhliadková veža, má výšku 73 metrov.

Pohľadom z veže sme si vychutnávali panorámu celého mesta.

 

Čítané 3198 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.